Popularnie zwana ministranturą. Określenie ministrant pochodzi od łac. „ministare” a oznacza służyć. Ministrant to zazwyczaj osoba świecka, która po stosownym ustanowieniu może uczestniczyć bliżej świętych obrzędów a tym samym pomagać celebransowi.
Chłopcy ministranci zaczynają regularnie służyć od przełomu IV/V wieku. Na powstanie funkcji ministranta w jej dzisiejszej formie miała niewątpliwie wpływ praktyka odprawiania Mszy św. bez udziału wiernych, gdzie obecność ministranta miała być tylko symbolem obecności ludu. Trudno tak naprawdę określić, kto był pierwszym ministrantem lub kto taką funkcję spełniał jako pierwszy. Początków można się jednak dopatrywać już w Biblii. Nowy Testament mówi nam o chłopcu, który przyniósł pięć chlebów i dwie ryby, by Chrystus uczynił cud rozmnożenia pokarmu. Tradycja uznaje go za pierwszego ministranta gdyż przyniósł on bowiem niejako pierwsze dary ofiarne.
W oficjalnych dokumentach Stolicy Apostolskiej pierwsza wzmianka o ministrantach ma miejsce dopiero w encyklice Mediator Dei, wydanej w 1947 r. przez papieża Piusa XII. Przyznaje ona, że do służby powinno się wybrać: „porządnych i dobrze wychowanych chłopców z wszelkich warstw społecznych, którzy z własnej woli będą służyli do Mszy św. prawidłowo, pięknie i gorliwie”. Ponadto mówi, iż ministranci mogą stać się kolebką powołań kapłańskich. I rzeczywiście ze wspólnot ministranckich bardzo często wyrastają kapłani Chrystusa. Bardzo dużo powołań kapłańskich „budzi się” właśnie wśród ministrantów przeżywających swoją formację. Wielu obecnych kapłanów głos Chrystusa „pójdź za mną” usłyszało po raz pierwszy właśnie dzięki prawidłowej formacji, jaką odebrało podczas spotkań liturgicznej służby ołtarza w swoich rodzinnych parafiach. A teraz sami pociągają za sobą do Niego następnych gorliwych chłopców, którzy pod ich okiem będą się coraz bardziej zbliżali do swego Mistrza. Jednak formacja ministrantów nie ma na celu bezpośrednio wychowania kandydatów do kapłaństwa. Podstawowym celem jest formacja ludzka. Ministrant ma być przede wszystkim człowiekiem świadomie i odpowiedzialnie przeżywającym swoja wiarę. Istotę świadomego uczestnictwa służby liturgicznej w świętych obrzędach w piękny sposób ujmują słowa modlitwy ministranta przed Mszą św.:
„(…)Do świętej przystępuję służby,
Chcę ja dobrze pełnić. Proszę Cię Panie Jezu o łaskę skupienia;
By myśli moje były przy Tobie,
By oczy moje były zwrócone na ołtarz,
A serce moje oddane tylko Tobie. Amen”