Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, czyli KSM jest wspólnotą wiary i działania, organizacją skupiającą młodych ludzi, pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość, poszukujących pełni życia w rozmowach, byciu razem, modlitwie i działaniu. Drogą do tej pełni jest Bóg i drugi człowiek. Uczniowie gimnazjów, szkół średnich i studenci, należący do tej wspólnoty, spotykają się ze sobą, by aktywnie włączać się w życie swojej parafii i miasta. KSM daje im możliwość nie tylko lepszego poznania siebie i innych ludzi, ale przede wszystkim umożliwia pogłębienie swoich relacji z Bogiem. Kształtuje w nich postawę patriotyczną oraz gorliwość apostolską, aby z pokorą i odwagą budowali Królestwo Chrystusowe w sobie, w rodzinach i otoczeniu oraz by w życiu społecznym szerzyli cywilizację miłości.
Stąd też przynależność do KSM-u to dobry sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem „służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie”, połączonych przez podobny system wartości, oparty na wierze katolickiej, a jak wiadomo – w grupie łatwiej jest znaleźć akceptację i oparcie. KSM daje możliwość rozwoju we wszystkich płaszczyznach życia, również w tych międzyludzkich. Poprzez wspólną pracę, młodzi ludzie odkrywają nawzajem swoje mocne jak i słabe strony. Członkowie KSM aktywnie uczestniczą w życiu Kościoła, współpracują z innymi grupami duszpasterskimi, biorą udział w rekolekcjach, zjazdach, wspólnych wyjściach, by w każdej
z tych form działania w pełni realizować swoją duchowość.
KSM swoją duchowość czerpie z duchowości Kościoła katolickiego, stąd nieodłączną cechą jest myślenie Kościołem, czucie z Kościołem (sentire cum Ecclesia), działanie
z Kościołem oraz uczestniczenie w Jego misji Zbawczej.
Podstawowymi cechami duchowości KSM są zatem:
- Katolickość.
Źródłem jest Pismo Św., Liturgia i Tradycja Kościoła. Przy ich pomocy KSM nie chce dawać się kształtować historii, ale – jak tego chciał Papież Jan Paweł II – sami mają tę historię kształtować. - Formacja podstawą działania.
Winna ona zgodnie ze statutem odbywać się w zastępach. Podstawą działania jest praca formacyjna. Stowarzyszenie będzie prężne, jeśli każdy z członków indywidualnie pogłębi swoją wiedzę religijną, zwiąże się z Chrystusem, otworzy na braci i na uświęcanie świata.
- Integralność.
Cechą Stowarzyszenia jest przyjęcie pewnego stylu życia, który polega na uporządkowaniu siebie – harmonii ducha i ciała; umysłu, woli i uczuć; poszukiwaniu prawdy, dobra i piękna.
Niezależnie od lokalnych programów KSM ma nadzieję na udzielenie pomocy konkretnemu młodemu człowiekowi w jego rozwoju ludzkim i w rozwoju jego wiary, ma pomóc w nawiązaniu bliższego (możliwie trwałego) kontaktu z Kościołem. Młody człowiek przez zaangażowanie wraz z innymi ma szansę przeżyć prawdę, że jest kimś twórczym, potrzebnym we wspólnocie Kościoła. Jest tu po prostu „kimś”, podmiotem, aktywnym, a nie jedynie przedmiotem, na który wpływ mają inni. Potwierdzenie owej podmiotowości można znaleźć w siedmioletnim programie formacyjnym KSM. Stałym zadaniem Stowarzyszenia jest troska o pogłębienie wiary, o znajomość historii Kościoła i jego współczesnych wyzwań, a przede wszystkim o znajomość nauki Kościoła w wymiarze życia duchowego (nadprzyrodzony aspekt wiary) oraz odpowiedzialności za zbawienie w powierzonym nam współczesnym świecie (społeczna nauka Kościoła).
KSM jest zatem Stowarzyszeniem, w którym każdy młody człowiek może się realizować. Tutaj nie kształtuje się ideologii. Każdy KSM-owicz dobrowolnie poszukuje sposobu i działania, które pomogą mu stać się człowiekiem na obraz i podobieństwo Boga. KSM działa tak, by zachęcać młodych ludzi do pełniejszej obecności w wspólnocie Kościoła. Jego członkowie reprezentują kościół w społeczeństwie, dlatego też ich zachowanie powinno być przykładne. Duchowość KSM-u i KSM-owicza nie może być dodatkiem do zaangażowania w realizację celów Stowarzyszenia, ale jest świadectwem tożsamości wewnętrznej człowieka żywej wiary. To z wiary i duchowości członków Stowarzyszenia ma wyrastać cała chrześcijańska analiza rzeczywistości i metodologia pracy codziennej. Z założenia zatem KSM jest miejscem uświęcania i apostołowania młodych. Stąd stwarza warunki do pełnego życia sakramentalnego młodych, rozwoju życia modlitewnego i kontemplacyjnego na wzór swoich patronów: bł. Karoliny Kózkówny i św. Stanisława Kostki.
Każdy młody człowiek, który pragnie związać swoją drogę życia i wiary w Boga poprzez przynależność do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, powinien poznać i stosować w działaniu dziesięć zasad. Dotyczą one każdego człowieka, ale KSM-owicz w ich przestrzeganiu powinien nieustannie wzrastać i świecić przykładem dla innych. Do treści tych zasad KSM-owicze powinni nieustannie powracać, a także przypominać je sobie w codziennym rachunku sumienia. Dziesięć zasad KSM to pomoc w pracy nad sobą i ukazanie kierunków na drodze do pełnego rozwoju własnej osobowości i rozwoju wspólnot w których żyjemy i działamy.