Witaj na stronach Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie!

sobota, 15 czerwca, 2024

Uroczystość I Komunii św. dla dzieci z klas III Szkół Podstawowych Nr 2 i 40 w 2024 r.  w naszej parafii odbędzie się 12 maja o godzinie 12:00

Rocznica pierwszej komunii świętej 19 maja 2024 roku w czasie Mszy św. o godz. 12.oo.

„Zwracam się teraz do was, drogie dzieci, dziewczynki i chłopcy, którzy dziś po raz pierwszy macie przyjąć do waszych serc Pana Jezusa jako Pokarm wiecznego zbawienia. Dzisiaj, gdy wasze dziecięce usta rozchylą się, aby przyjąć białą postać chleba, kapłan wypowie słowa: „Ciało Chrystusa”, a każdy i każda z was odpowie: „Amen”. – „Amen” to znaczy: „wierzę”, „przyjmuję z wiarą”. Sprawując Eucharystię, sprawujemy wielką tajemnicę wiary. I oto wy, mali chrześcijanie, dojrzeliście już do tego, aby w tej tajemnicy uczestniczyć w pełni. Komunia święta – to właśnie pełne uczestniczenie w Eucharystii, w Ofierze Chrystusa i Kościoła. Ta Ofiara została ustanowiona przez Pana Jezusa w tym także celu, aby być naszym duchowym pokarmem” (Jan Paweł II, Homilia, Msza św. z I Komunia św., Łódź 13 czerwca 1987).

Odpowiedzialność za przygotowanie do I Komunii św. spoczywa na rodzicach dziecka. Obowiązek ten wynika z przyrzeczenia składanego w chwili zawarcia sakramentu małżeństwa i przy chrzcie dziecka. Już od najmłodszych lat powinni modlić się wspólnie w domu rodzinnym z dzieckiem i tym samym wyrabiać w nim nawyk codziennej, pobożnej modlitwy. Gdy dziecko jest starsze rodzice powinni przychodzić z nim do kościoła w każdą niedzielę i święta, by uczestniczyć we Mszy św. Ponadto już od najmłodszych lat powinni brać udział z dzieckiem w nabożeństwach paraliturgicznych np. w oktawie Bożego Ciała, w nabożeństwach majowych, różańcowych, Drodze Krzyżowej dla dzieci, itp. Gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole juz w I klasie maja obowiązek interesować się jego postępami w nauce.

W III klasie bardzo intensywnie pod kierunkiem Ks. Katechety uczą dziecko w domu prawd wiary, prowadza coraz żywsze życie religijne. Uczestniczą w obowiązkowych spotkaniach z Ks. Katechetą, jak również indywidualnie spotykają się z nim w celu jak najlepszego przygotowania dziecka.

Odpowiedzialnym za przygotowanie dzieci do I spowiedzi i Komunii św. w naszej parafii jest: ks.  Tomasz Ślusarczyk, który uczy dzieci klas III  w Szkole Podstawowej nr 2 i spotykając się przy parafii przygotowuje dzieci z Szkoły Podstawowej nr 40.

Dzieci, które przystępują do I Komunii św. mają obowiązek nauczyć się podstawowych modlitw: Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Aniele Boży, Wierzę w Boga Ojca, Pod Twoja obronę, 10 Przykazań Bożych, Głównych prawd wiary, 5 Przykazań kościelnych, 5 warunków dobrej spowiedzi, przykazania miłości Boga i bliźniego, 7 sakramentów św., 7 grzechów głównych oraz przyswoić sobie znajomość materiału z katechizmowego z podręcznika.

Rodzice dzieci ochrzczonych poza nasza parafia maja obowiązek do końca listopada złożyć u ks. katechety świadectwo chrztu św. Szczegółowe informacje o przygotowaniu do I Komunii św. podaje dzieciom i rodzicom Ks. Katecheta na religii oraz w czasie Mszy św. i nabożeństw przy parafii.

Ważne informacje o przygotowaniu do I Komunii Świętej w roku szkolnym 2023/24

(…)