Witaj na stronach Parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie!

środa, 8 lutego, 2023

V  NIEDZIELA ZWYKŁA – 05.02.2023

 1. Spotkanie członków Kółek Żywego Różańca i zmiana tajemnic różańcowych odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godz. 9.oo.
 2. W sobotę 11 lutego w całym Kościele przeżywać będziemy XXXI Światowy Dzień Chorego. Z tej racji o godz. 18.oo w kościele św. Judy Tadeusza przy ul. Abramowickiej odprawiona będzie uroczysta msza św. pod przewodnictwem ks. Waldemara Sądeckiego – Dziekana naszego Dekanatu – w intencji osób starszych i chorych. Podczas mszy św. będzie udzielany osobom chorym sakrament namaszczenia chorych.
 3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania w przyszłą niedzielę 12 lutego o g. 18.00.

Ofiary, które złożymy do puszek za tydzień będą przeznaczone na Fundusz Wschodni

 1. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na kościół:

z ul. Tuwima 1 000 zł.

 1. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego, miesięcznika Różaniec i dla dzieci Małego Gościa Niedzielnego.
 2. W  minionym tygodniu zmarła:

+ Irena Komajda z ul. Makuszyńskiego – w 62 r. ż.

 1. W dzisiejszą niedzielę polecamy |Miłosierdziu Bożemu:

+ Marcin Góźdź – 5 rś

+ Teresa Malinowska – 5 rś

+ Krystyna Dyzma – 4 rś

+ Adam Poniewozik – 4 rś

+ Maria Bylicka – 3 rś

+ Janina Rynkiewicz – 1 rś

Zaprzysiężenie Rady Parafialnej i koncert kolęd – 08.01.2023 r.

Liturgia mszy świętej sprawowana o godzinie 17.00  w naszym kościele w niedzielę Chrztu Pańskiego, 8 stycznia 2023 roku, miała swoisty i  podniosły charakter z kilku powodów:

W trakcie celebracji mszy nastąpiło  zaprzysiężenie na rozpoczynającą się   kadencję 2023 – 2028 nowo wybranej Rady Duszpasterskiej w 16 – osobowym składzie: Ks. Wiesław Kosicki, Ks. Tomasz Ślusarczyk, Karolina Bloch, Maria Fedor, Małgorzata Gałan, Grzegorz Hofmann, Andrzej Jabłoński, Dominik Kosiorek, Piotr Malec, Anna Mazurek, Tadeusz Mysłowski, Krystyna Niedźwiedź, Aleksandra Pękala, Anna Szewczyk, Ewa Ślązak, Paweł Tatara.

         Popołudniową liturgię ubogacił specjalny koncert tradycyjnych a także unikatowych kolęd, w wykonaniu zaprzyjaźnionego z naszą parafią Zespołu śpiewaczego Głuskowianki (Zespół powstał w maju 2016r. Wykonuje repertuar ludowy z Lubelszczyzny i innych regionów kraju. W skład zespołu wchodzi 7 pań. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa w liczbie 5 muzyków), inaugurujący zaplanowane na 19 lutego 2023r., uroczyste obchody świętowania jubileuszu 25-lecia Akcji Katolickiej istniejącej przy naszej parafii.  

Po zakończeniu mszy świętej nastąpiło  kameralne  spotkanie opłatkowe Księdza Proboszcza Wiesława Kosickiego z  nowo ukonstytuowaną  Radą Duszpasterską, członkami Akcji Katolickiej, przedstawicielami    parafialnego koła  „Caritas” oraz   członkami zespołu śpiewaczego „Głuskowianki”. Wspólnie spędzony czas szybko upłynął, w  serdecznej  atmosferze, przy wtórze kolęd i spożywaniu  smacznych domowych wypieków.  

IV NIEDZIELA ZWYKŁA – 29.01.2023

1. Dzisiaj zbiórka do puszek na pomoc trędowatym, za ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać

2. Zgłoszenie dzieci do chrztu oraz konferencja dla rodziców i chrzestnych jutro o godz. 19.oo.

3. We czwartek – 2 lutego – wypada święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej. Porządek Mszy św. o godz. 7.oo, 9.oo, 17.oo i 18.oo. Na Mszach św. obrzęd błogosławieństwa świec. Ofiary złożone na tacę przeznaczone będą na zakony kontemplacyjne. Jest to także I czwartek miesiąca – wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie o godz. 16.oo.

4. W I piątek miesiąca nabożeństwo wynagradzające za grzechy do Serca Pana Jezusa o godz. 7.oo i 18.oo. Spowiedź rano o godz. 7.oo i po południu od godz. 17.oo.

5. W I sobotę miesiąca – nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie o godz. 17.oo.

6. W związku z Akcją „Oczyść Dom i Świat z elektrośmieci – wesprzyj z nami Kościoły na Wschodzie” – od poniedziałku do piątku do godz.16.oo organizowana jest zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Miejsce zbiórki to wydzielona część parkingu przy garażach. Szczegóły na plakacie i ulotkach.

7. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego, miesięcznika Różaniec i dla dzieci Małego Gościa Niedzielnego.

8. Z KOMUNIKATU METROPOLITY LUBELSKIEGO

Umiłowani w Chrystusie Panu!

Z radością pragnę Was poinformować, że w najbliższy czwartek, 2 lutego, obchodzić będziemy 25. rocznicę sakry biskupiej Księdza Biskupa Mieczysława Cisło. Zapraszam wszystkich do Archikatedry 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego, na godzinę 11.oo. Podczas Eucharystii dziękować będziemy za owocną posługę Księdza Biskupa Mieczysława i wypraszać dla niego potrzebne łaski. Całość komunikatu na tablicy ogłoszeń

9. W dzisiejszą niedzielę polecamy miłosierdziu Bożemu:

+ Wanda Adamowska – 5 rś

+ Ryszard Janczarek – 5 rś

+ Jarosław Kowalczyk – 5 rś

+ Zdzisława Ławniczak – 5 rś

+ Tomasz Nadbrzeski – 4 rś

+ Zbigniew Roszkowski – 2 rś

+ Marta Stawecka – 1 rś

+ Ryszard Jędrzejczyk – 1 rś

+ Barbara Lis – 1 rś

+ Genowefa Grams – 1 rś

III NIEDZIELA ZWYKŁA – 22.01.2023

 1. W dniu dzisiejszym Kościół obchodzi Niedzielę Słowa Bożego, której celem jest ponowne odkrywanie i pogłębienie znaczenia Biblii w życiu Kościoła i w osobistym życiu człowieka. Podczas Mszy św. o godz. 7.00 odbyła się uroczysta intronizacja Pisma Świętego, które wystawione tutaj przy ołtarzu niech przypomina nam i zachęca nas do systematycznego czytania Słowa Bożego indywidualnie oraz w rodzinach i w grupach parafialnych.
 2. W przyszłą niedzielę zbiórka do puszek na pomoc trędowatym.
 3. Nasza Parafia z Franciszkańskim Biurem Pielgrzymkowym „Patron” organizuje w dniach 26.04 – 3.05.2023 r. 8-dniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej – „Śladami Chrystusa”. Bliższych informacji udziela i zapisy na pielgrzymkę przyjmuje ks. Józef.
 4. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na kościół: z ul. Kunickiego 200 zł; z ul. Sienkiewicza 100 zł i z ul. Wyzwolenia – jedna ofiara 400 zł, i druga ofiara z ul. Wyzwolenia – 600 zł
 5. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa Niedzielnego.
 6. W  minionym tygodniu zmarli:

+ Julianna Kowalik z ul. Sierpińskiego – przeżyła 100 lat

+ Urszula Nowak z ul. Wyzwolenia w 60 r. ż.

+ Krystyn Repeć z ul. Kunickiego w 88 r. ż. – pogrzeb w poniedziałek 23 stycznia na cmentarzu na Majdanku

W dzisiejszą niedzielę polecamy miłosierdziu Bożemu:

+ Wiesław Grudzień – 5 rś

+ Mieczysław Lutkiewicz – 5 rś

+ Krzysztof Podolski – 4 rś 

+ Józefa Świtek-Hankiewicz – 3 rś

+ Stanisław Szafranek – 2 rś

+ Leon Kołodziej – 1 rś

II  NIEDZIELA ZWYKŁA – 15.01.2023

 1. Zakończyliśmy wizytę duszpasterską. Odwiedziliśmy wszystkie rodziny, które zaprosiły nas do swoich domów. Składamy serdeczne Bóg zapłać za gościnę, serdeczność i życzliwość, z jaką byliśmy przyjmowani w waszych domach. Dziękujemy za zapraszanie do domów, wspólną modlitwę i odprowadzanie do sąsiadów. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane podczas kolędy. Będą one przeznaczone na bieżące prace i potrzeby parafialne.
 2. W środę rozpoczyna się Tydzień Modlitw o jedność chrześcijan. Pamiętajmy o tej intencji w naszych modlitwach.
 3. Nasza Parafia z Franciszkańskim Biurem Pielgrzymkowym „Patron” organizuje w dniach 26.04 – 3.05.2023 r. 8-dniową pielgrzymkę do Ziemi Świętej – „Śladami Chrystusa”. Zostały 4 wolne miejsca. Bliższych informacji udziela i zapisy na pielgrzymkę przyjmuje ks. Józef.
 4. Akcja Katolicka zaprasza plenerowe misterium Bożonarodzeniowe pt: Prawdziwe Betlejem w Kochanach w sobotę 21 stycznia. Koszt 70 zł. Zapisy przyjmowane są w zakrystii lub w kancelarii.
 5. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na kościół:

z ul. Wyzwolenia – 1 000 zł, z ul. Kuźmińskiego  – 200 zł

 1. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedziela, Gość Niedzielny, dla dzieci: Mały Gość Niedzielny
 2. W minionym tygodniu zmarli:

+ Wanda Kwiecińska z ul. Abramowickiej w 70 r. ż.

+ Julia Gęca z ul. Traugutta w 16 r. ż.

W dzisiejszą niedzielę polecamy miłosierdziu Bożemu:

+ Janusz Lewandowski – 5 rś

+ Marianna Ćwik – 3 rś

+ Bogdan Kowalczyk – 2 rś

+ Piotr Jasiński – 2 rś

+ Alicja Szafranek – 1 rś

NIEDZIELA – CHRZEST PAŃSKI – 08.01.2023

 1. Zaprzysiężenie nowo wybranej Rady Duszpasterskiej odbędzie się dzisiaj podczas mszy św. o godz. 17.00. Skład Rady Duszpasterskiej przedstawia się następująco: Ks. Wiesław Kosicki, Ks. Tomasz Ślusarczyk, Karolina Bloch, Maria Fedor, Małgorzata Gałan, Grzegorz Hofmann, Andrzej Jabłoński, Dominik Kosiorek, Piotr Malec, Anna Mazurek, Tadeusz Mysłowski, Krystyna Niedźwiedź, Aleksandra Pękala, Anna Szewczyk, Ewa Ślązak, Paweł Tatara.

Po Mszy św. odbędzie się spotkanie opłatkowe nowej Rady Duszpasterskiej, Akcji Katolickiej i Zespołu Caritas.

Ofiary, które zostały dzisiaj złożone na tacę są przeznaczone na potrzeby Metropolitalnego Seminarium Duchownego

 1. W piątek 13-go – w dniu objawień fatimskich – po Mszy św. godz. 18.oo Różaniec fatimski, wystawienie Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo.

19 lutego w niedzielę nasz parafialny oddział Akcji Katolickiej będzie świętował swoje 25 lecie. I z tej okazji zaprasza nas na obchody tego Jubileuszu. Pierwszym akcentem będzie koncert kolęd w wykonaniu chóru GŁUSKOWIANKI który odbędzie się w naszym kościele dzisiaj o godz. 17.oo, a następnie plenerowe misterium Bożonarodzeniowe pt: Prawdziwe Betlejem w Kochanach w sobotę 21 stycznia. Koszt 70 zł. Zapisy przyjmowane są w zakrystii lub w kancelarii. Msza św. jubileuszowa odbędzie się 19 lutego o godz. 9.oo.

 1. Program wizyty duszpasterskiej w tym tygodniu:

– poniedziałek: ul. Staffa, Sienkiewicza

– wtorek: ul. Siemiradzkiego z blokiem, Korzeniowskiego, Zarembiny, Porazińskiej, Brezy

– środa: ul. Szymonowica, Klonowica (bloki 4, 6, 15, 16, 17, 19 i szeregowiec, ks. Wadowskiego, Klukowskiego

– czwartek: ul. Dygasińskiego, Kwiecińskiego, Konarskiego, Iwaszkiewicza, Sieroszewskiego, Kochanowskiego

– piątek: ul. Nadrzeczna z blokiem, Makuszyńskiego, Stwosza, Jezierskiego

– sobota: godz. 9.oo: ul. Wyzwolenia, Pajdowskiego, Piskora, Cholewy, Okulickiego, Roweckiego
godz. 16.oo: ul. Abramowicka (bloki), Obrońców Lublina, Gralewskiego i Stachury oraz zaproszenia indywidualne

Program wizyty wywieszony jest w gablocie przy wejściu do kościoła oraz na stronie internetowej.

W sobotę 14 stycznia od. godz. 16.oo odwiedzimy z wizytą duszpasterską rodziny nieobecne podczas kolędy. Zgłoszenia od tych rodzin przyjmujemy w zakrystii.

 1. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedziela, Gość Niedzielny, Różaniec; dla dzieci: Mały Gość Niedzielny
 2. W  minionym tygodniu zmarła:

+ Mieczysława Krawczyńska z ul. Nadrzecznej w 90 r. ż. Pogrzeb w środę 11.01. o g. 11.oo na cmentarzu przy ul. Unickiej.

W dzisiejszą niedzielę polecamy Miłosierdziu Bożemu:

+ Adam Grzeszczyk – 5 rś

+ Kazimierz Grzywaczewski – 5 rś

+ Grzegorz Karfiński – 5 rś

+ Janusz Skoroniewski – 4 rś

+ Michalina Kałuża – 4 rś

+ Andrzej Dybiec – 2 rś

+ Stanisław Welman – 2 rś

+ Jadwiga Węska – 1 rś

OBJAWIENIE PAŃSKIE (TRZECH KRÓLI) – 06.01.2023

 1. Obchodzimy dzisiaj uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Na Mszach św. poświęcenie kredy i kadzidła. Porządek Mszy św.: o godz. 7.oo, 9.oo. 10.3o. 12.oo i 17.oo. Nie będzie mszy św. o godz. 13.3o. Ofiary złożona na tacę przeznaczone są na misje. Nabożeństwo wynagradzające za grzechy do Serca Pana Jezusa o godz.  17.oo. Uroczystość dzisiejsza znosi piątkowy post.
 2. Jutro w I sobotę nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie o godz. 17.oo.
 3. 19 lutego w niedzielę nasz parafialny oddział Akcji Katolickiej będzie świętował swoje 25 lecie. I z tej okazji zaprasza nas na obchody tego Jubileuszu. Pierwszym akcentem będzie koncert kolęd w wykonaniu chóru GŁUSKOWIANKI który odbędzie się w naszym kościele 8 stycznia o godz. 17.oo, a następnie plenerowe misterium Bożonarodzeniowe pt: Prawdziwe Betlejem w Kochanach w sobotę 21 stycznia. Koszt 70 zł. Zapisy przyjmowane są w zakrystii lub w kancelarii.

Msza św. jubileuszowa odbędzie się 19 lutego o godz. 9.oo.

 1. Zaprzysiężenie nowo wybranej Rady Duszpasterskiej odbędzie się w  niedzielę             8 stycznia 2023 roku podczas mszy św. o godz. 17.00. Skład Rady Duszpasterskiej przedstawia się następująco: Ks. Wiesław Kosicki, Ks. Tomasz Ślusarczyk, Karolina Bloch, Maria Fedor, Małgorzata Gałan, Grzegorz Hofmann, Andrzej Jabłoński, Dominik Kosiorek, Piotr Malec, Anna Mazurek, Tadeusz Mysłowski, Krystyna Niedźwiedź, Aleksandra Pękala, Anna Szewczyk, Ewa Ślązak, Paweł Tatara.

Po Mszy św. odbędzie się spotkanie opłatkowe nowej Rady Duszpasterskiej Akcji Katolickiej i Zespołu Caritas.

Ofiary, które złożymy na tacę w najbliższą niedzielę będą przeznaczone na potrzeby Metropolitalnego Seminarium Duchownego

 1. Program wizyty duszpasterskiej w tym tygodniu:

– sobota od godz. 9.oo: ul. Łukasińskiego, Abramowicka (bez bloków), Powojowa, Makowa

              od godz. 16.oo: ul. Orzeszkowej, Żeleńskiego, Południowa, Bandkich, Mochnackiego

a w przyszłym tygodniu od 9 do 14 stycznia:

– poniedziałek: ul. Staffa, Sienkiewicza

– wtorek: ul. Siemiradzkiego z blokiem, Korzeniowskiego, Zarembiny, Porazińskiej, Brezy

– środa: ul. Szymonowica, Klonowica (bloki 4, 6, 15, 16, 17, 19 i szeregowiec, ks. Wadowskiego, Klukowskiego

– czwartek: ul. Dygasińskiego, Kwiecińskiego, Konarskiego, Iwaszkiewicza, Sieroszewskiego, Kochanowskiego

– piątek: ul. Nadrzeczna z blokiem, Makuszyńskiego, Stwosza, Jezierskiego

– sobota:

 1. godz. 9.oo: ul. Wyzwolenia, Pajdowskiego, Piskora, Cholewy, Okulickiego, Roweckiego, godz. 16.oo: ul. Abramowicka (bloki), Obrońców Lublina oraz zaproszenia indywidualne

Program wizyty wywieszony jest w gablocie przy wejściu do kościoła oraz na stronie internetowej.

W sobotę 14 stycznia od. godz. 16.oo odwiedzimy z wizytą duszpasterską rodziny nieobecne podczas kolędy. Zgłoszenia od tych rodzin przyjmujemy w zakrystii.

 1. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedziela, Gość Niedzielny, Różaniec; dla dzieci: Mały Gość Niedzielny

ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI – 01.01.2023

 1. Dzisiaj w niedzielę – w pierwszy dzień Nowego 2023 Roku – obchodzimy Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Przez wstawiennictwo Maryi prosimy o błogosławieństwo i łaski Boże w Nowym Roku oraz modlimy się o pokój na świecie. Spotkanie opłatkowe i zmiana tajemnic różańcowych dla Legionu Maryi i członków Kółek Żywego Różańca po mszy św. o godz. 9.oo.
 2. W tym tygodniu wypada: I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.

– We czwartek – wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja o godz. 17.oo.

– W piątek – obchodzić będziemy uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli.

Na Mszach św. poświęcenie kredy i kadzidła. Porządek Mszy św.: o godz. 7.oo, 9.oo. 10.3o. 12.oo i 17.oo. Nie będzie mszy św. o godz. 13.3o. Ofiary złożona na tacę przeznaczone będą na misje. Jest to także I piątek miesiąca – nabożeństwo wynagradzające za grzechy do Serca Pana Jezusa o godz.  17.oo. Spowiedź przed każdą mszą św. Uroczystość ta znosi piątkowy post.

– W sobotę nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie o godz. 17.oo

 1. Program wizyty duszpasterskiej w tym tygodniu:

– poniedziałek: ul. Gałczyńskiego, Kunickiego, Sterna, Szaniawskiego

– wtorek: ul. Zamenhofa, Tuwima

– środa: ul. Pocka, Michałowskiego, Orłowskiego, Kolberga

– czwartek: ul. Sierpińskiego, Pawłowa

– sobota od godz. 9.oo: ul. Łukasińskiego, Abramowicka (bez bloków), Powojowa, Makowa

od godz. 16.oo: ul. Orzeszkowej, Żeleńskiego, Południowa, Bandkich, Mochnackiego

Program wizyty wywieszony jest w gablocie przy wejściu do kościoła oraz na stronie internetowej

 1. 19 lutego w niedzielę nasz parafialny oddział Akcji Katolickiej będzie świętował swoje 25 lecie. I z tej okazji zaprasza nas na obchody tego Jubileuszu. Pierwszym akcentem będzie koncert kolęd w wykonaniu chóru GŁUSKOWIANKI który odbędzie się w naszym kościele 8 stycznia o godz. 17.oo, a następnie plenerowe misterium Bożonarodzeniowe pt: Prawdziwe Betlejem w Kochanach w sobotę 21 stycznia. Koszt 70 zł. Zapisy przyjmowane są w zakrystii lub w kancelarii.

Msza św. jubileuszowa odbędzie się 19 lutego o godz. 9.oo

 1. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej: Niedziela, Gość Niedzielny, Różaniec; dla dzieci: Mały Gość Niedzielny.
 2. W minionym tygodniu zmarli:

+ Teresa Knyba z ul. Abramowickiej w 86 rż,

 

 1. W dzisiejszą niedzielę polecamy Miłosierdziu Bożemu:

 

+ Janina Flis – 5 rś

+ Adam Grzeszczyk – 4 rś

+ Kazimierz Grzywaczewski – 4 rś

+ Bolesław Batyra – 3 rś

+ Leokadia Świątek – 3 rś

+ Elżbieta Sibiga – 2 rś

+ Janina Sibiga – 2 rś

+ Kazimierz Persona – 2 rś

+ Krystyna Kamińska – 1 rś

+ Mirosław Strumiński – 1 rś

 

 

Nasz parafialny Legion Maryi ewangelizuje w Czechach

Przy parafii istnienie Legion Maryi. Jest to Stowarzyszenie katolików świeckich, którego charyzmatem jest głoszenie chwały Bożej na polu ewangelizacyjnym i dążenie do świętości jego członków poprzez modlitwę, życie sakramentalne, pracę nad sobą i działalność Apostolską.

Wszystko to pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny. Jedno z działań apostolskich podejmowanych przez Legion Maryi  jest PPC – Peregrinatio pro Christo: Pielgrzymowanie dla Chrystusa do miejsc żyjących, tak jakby Boga nie było.

Chętni legioniści z różnych prezydiów w Polsce jeżdżą od ponad 20 lat do Ostrawy w Czechach. Raz w roku na 2 lub 3 turnusy dziesięciodniowe na ewangelizację. W tym roku uczestniczyłam w PPC w dniach 3 – 12 sierpnia. Mieszkaliśmy w hotelu robotniczym. Każdy dzień rozpoczynaliśmy o 6.30 godzinkami. Następnie liturgia godzin i śniadanie. Po nim odbywało się zebranie legionowe. Siostra Emilia – prezydent ustalała pary i miejsce do ewangelizacji. Były to dworce, skwerki, place, parki, przystanki. Powrót jest na obiad, odpoczynek do koronki i znów wyruszamy na ewangelizację do kolacji. Po niej liturgia godzin, Msza święta z nauką, rozmowy, świadectwa. Dzień kończy apel Jasnogórski.

Do prowadzenia rozmów przygotowuje nas siostra Emilka. Idziemy w parze z osobą doświadczoną, rozdajemy materiały w języku czeskim, modlitwy, podstawy wiary, medaliki i Różańce z Jezusem Miłosiernym. Oto opis spotkania, które mnie poruszyło. Choćby dla niego jednego takiego warto było pojechać do Czech. Na centralnym placu w Ostrawie była starsza kobieta na wózku. Podeszliśmy z Olą. Pytamy, czy Pani rozumie po polsku i czy możemy porozmawiać. Przedstawiamy się, ona ma na imię Miłoszka, czeka na córkę Zdankę, która poszła do apteki.

Na wiadomość, że przyjeżdżamy z Polski, żeby rozmawiać o wierze, o Bogu, twarz jej rozjaśniła się uśmiechem. Pada pytanie: może macie różaniec ? – odpowiadam tak. W oczach naszej pani pojawiają się łzy. Ochrzczona, mąż wojskowy, ślubu kościelnego nie było. Córka niechrzczona, jej mąż, przeciwny wierze, wnuki nie chrzczone. Mówimy, że Maryja nam ją wskazała, żeby podejść i powiedzieć, że „Bóg Cię kocha, nigdy cię nie opuści, wciąż czeka, chce cię obdarować łaskami”. Zachęcamy, by prosiła o to w modlitwie.

Przychodzi córka – okazuje się, że jest po operacji guza mózgu… Obie panie dostały różańce z Koronką do Bożego Miłosierdzia, Medaliki i wszystkie materiały. Co najważniejsze – nadzieję i zapewnienie o naszej modlitwie. Żegnamy się ze wzruszeniem do łez.

Oto mała statystyka z naszej pracy na PPC. Ilość kontaktów: 461, a osób: 978. Odmowy: 49. Katolicy praktykujący: 140, niepraktykujący: 313, innowiercy: 167, niewierzący: 358. Rozdano około 1000 medalików i 550 różańców.

Wizyta Duszpasterska 2022/23

Program wizyty duszpasterskiej od 9 do 14 stycznia:

9 stycznia – poniedziałek, od godz. 16:00: ul. Staffa, Sienkiewicza

10 stycznia – wtorek, od godz. 16:00: ul. Siemiradzkiego z blokiem, Korzeniowskiego, Zarembiny, Porazińskiej, Brezy

11 stycznia – środa, od godz. 16:00: ul. Szymonowica, Klonowica (bloki 4, 6, 15, 16, 17, 19 i szeregowiec), ks. Wadowskiego, Klukowskiego

12 stycznia – czwartek, od godz. 16:00: ul. Dygasińskiego, Kwiecińskiego, Konarskiego, Iwaszkiewicza, Sieroszewskiego, Kochanowskiego

13 stycznia – piątek, od godz. 16:00: ul. Nadrzeczna z blokiem, Makuszyńskiego, Stwosza, Jezierskiego

14 stycznia – sobota: godz. 9.oo: ul. Wyzwolenia, Pajdowskiego, Piskora, Cholewy, Okulickiego, Roweckiego

od godz. 16.oo: ul. Abramowicka (bloki), Obrońców Lublina, Gralewskiego, Stachury oraz zaproszenia indywidualne


Na wizytę duszpasterską w domach prosimy przygotować stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, wodę święconą i kropidło. Dzieci i młodzież prosimy o przygotowanie zeszytów z religii. Postarajmy się tak rozłożyć swoje prace i zajęcia, aby spotkać się z kapłanem w domu podczas kolędy – to jedyna okazja w roku. Pielęgnujmy piękny zwyczaj otwartej furtki, wychodzenia i zapraszania księdza do domu oraz odprowadzania do sąsiadów. Prosimy także o schowanie zwierząt domowych. Ofiary złożone przy okazji kolędy przeznaczone będą na potrzeby parafialne.